بیماری های ارتوپدی, مراقبت و سلامتی

اقدامات ضروری برای پیشگیری از پارگی مینیسک در ورزش

اقدامات ضروری برای جلوگیری از پارگی مینیسک در ورزش

آسیب‌های زانو در اشکال و اندازه‌های مختلفی نمایان می‌شوند و می‌توانند شما را برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها مجبور به استراحت کنند. با توجه به این که عضلات زانو در تمام فعالیت‌ها درگیر هستند، جای تعجب نیست که صدمات زانو بسیار رایج هستند. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های زانو، مینیسک است. بنابراین برای کمک به محافظت از این غضروف، این نکات را در مورد نحوه جلوگیری از پارگی مینیسک زانو امتحان کنید.

در این مقاله قصد داریم نحوه جلوگیری از پارگی مینیسک و اقدامات لازم را بررسی نموده و به علائم و روش های درمان اشاره کنیم و نکاتی مفید را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

پارگی مینیسک زانو چیست؟

مینیسک، گروهی از عضلات است که در اطراف مفصل زانو حرکات چرخشی دارند و مانند یک بالشتک کنترل کننده همراه با غضروف بین استخوان‌های داخل زانو عمل می‌کنند. اگر هر یک از آن عضلات پاره شوند، زانو دردناک و متورم می‌شود و احتمالاً نمی‌توانید در بسیاری از فعالیت‌ها شرکت کنید.

مشکل این است که مینیسک‌ها منبع خون بسیار کمی دارند و فقط به سمت لبه‌های بیرونی عضله وصل شده‌اند. این موضوع به این معنی است که پس از آسیب، مانند سایر آسیب‌های بدن بهبود نمی‌یابد، در برخی موارد نیز اصلاً بهبود نمی‌یابد. در بیشتر موارد، جراحی تنها گزینه برای بازیابی مینیسک است.

محافظت از مینیسک و اقداماتی برای تقویت آن، بسیار اهمیت بالایی دارند. چند راه کلیدی برای به حداقل رساندن احتمال پارگی مینیسک وجود دارد که در ادامه، آن‌ها را بیان می‌کنیم.

پارگی رباط مینیسک

چگونه مینیسک را تقویت کنیم؟

وقتی عضلات اطراف زانو ضعیف شوند، مینیسک و رباط‌ها بیشتر مستعد آسیب می‌شوند. تمرین منظم و هدفمند به تقویت عضلات ران کمک می‌کنند و از مینیسک در برابر آسیب های احتمالی محافظت می‌کند. این تمرینات به کاهش خستگی عضلات نیز کمک می‌کنند. مهم است که از انجام صحیح تمرینات ورزشی اطمینان حاصل کنید، زیرا افزایش ناگهانی شدت در طول تمرین نیز می‌تواند باعث آسیب و یا پارگی مینیسک شود.

استفاده از آستین‌های زانو برای کمک به افزایش اثربخشی تمرینات و افزایش قدرت در عضلات چهارسر ران و همسترینگ بسیار اثربخش و مفید است. این آستین‌ها، می‌توانند از آسیب ورزشی جلوگیری کنند.

پارگی مینیسک در ورزش

گرم کردن برای جلوگیری از پارگی مینیسک

گرم کردن بدن قبل از ورزش، و سرد کردن بعد از آن، ساده‌ترین اما مفیدترین راه برای جلوگیری از آسیب‌های ورزشی به خصوص پارگی مینیسک است. انجام حرکات کششی قبل و بعد از ورزش و استراحت مناسب بین تمرینات، روتین خوبی است که باید رعایت شود تا همه عضلات به درستی تقویت شوند. در کل به هیچ عنوان انجام تمرینات ورزشی بدون گرم کردن مناسب نیست و می تواند آسیب رسان باشد. راه‌های ساده برای گرم کردن زانو عبارتند از:

  • پیاده روی سبک یا دوچرخه سواری ثابت
  • اسکات آهسته
  • تمرینات کششی پا

استفاده از زانوبند برای پارگی مینیسک

آسیب‌های مینیسک معمولاً در حین ورزش اتفاق می‌افتد و محافظت مناسب می‌تواند از پارگی مینیسک جلوگیری کند. برای پیشگیری از آسیب زانو، زانوبندهای طبی بسیار خوب عمل می‌کنند و انعطاف‌پذیری مینیسک را حفظ می‌کنند. برخی از زانوبندها از آسیب‌دیدگی بیش از حد مینیسک جلوگیری می‌کنند.

به طور کلی، تمرینات ورزشی مناسب، تقویت عضلات پا و استفاده از زانو‌بند طبی، روش‌های بسیار موثری برای جلوگیری از پارگی مینیسک هستند. بدون توجه به سطح فعالیت یا سابقه آسیب، بریس مناسب به شما در پیشگیری کمک خواهد کرد. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، بنابراین مطمئن شوید که از زانوهای خود به خوبی محافظت می‌کنید.

انواع زانوبند

زانوبند چهار فنره نئوپرن FREE

998,000 تومان
  • آرتریت زانو - اسپرین و استرین خفیف
  • بی ثباتی کشکک - زانوی ضعیف

زانوبند مفصل دار نئوپرن

1,198,000 تومان
  • پس از جراحی زانو - اسپرین لیگامنت کروشییت
  • صدمات و آسیبهای لیگامنت کولترال (جانبی)

مراقبت از آسیب منیسک

حتی پارگی‌های جزئی مینیسک نیز برای بهبودی مناسب نیاز به توجه و مراقبت دارد. از سوی دیگر، پارگی‌های متوسط ​​تا شدید، معمولاً به ترمیم جراحی و فیزیوتراپی دقیق بعد از جراحی نیاز دارند.

پارگی‌های جزئی تا متوسط ​​مینیسک

اگر تصویربرداری تشخیصی نشان دهد که پارگی شما در یک سوم بیرونی منیسک قرار دارد، ممکن است با روش مراقبت RICE (استراحت، یخ، فشرده سازی، بالا نگه داشتن) و به دنبال آن تمرینات فیزیوتراپی تثبیت کننده مفاصل، به خودی خود بهبود یابد.
یک رویکرد محافظه‌کارانه با این نوع پارگی امکان‌پذیر است زیرا یک سوم بیرونی منیسک دارای منبع خونی غنی است که می‌تواند به بازسازی بافت غضروفی جدید و سالم کمک کند.
با این حال، گاهی اوقات، رویکرد RICE و فیزیوتراپی نمی‌تواند قدرت، ثبات و عملکرد کامل را به منیسک بازگرداند. در چنین مواردی، جراحی ترمیم منیسک با حداقل تهاجم اغلب مرحله بعدی است.

پارگی شدید منیسک

اگر پارگی دو سوم داخلی منیسک شما را تحت تأثیر قرار دهد، ناحیه‌ای از غضروف که جریان خون ندارد، نمی‌توان آن را با جراحی ترمیم کرد. درعوض، ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از پارگی بیشتر آن را به طور کامل برداشته و با پیوند منیسک از اهداکننده جایگزین کنید.

بازگشت به ورزش

توانایی شما برای بازگشت به ورزش پس از پارگی مینیسک به عوامل مختلفی از جمله شدت آسیب و کیفیت برنامه درمانی شما بستگی دارد.
پس از ترمیم موفقیت‌آمیز جراحی منیسک پارگی، معمولاً چهار تا هشت هفته طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابد. ممکن است فیزیوتراپی و توانبخشی چندین ماه دیگر برای اطمینان از اینکه زانوی شما قدرت و ثبات لازم برای بازگشت به ورزش را با حداقل خطر آسیب مجدد دارد، طول بکشد.
در برخی موارد، بازگشت به ورزش پس از آسیب مینیسک ممکن است به معنای بازگشت به سطح بازی اصلاح شده برای محافظت از زانویی باشد که برای همیشه بخشی از قدرت و ثبات ذاتی خود را از دست داده است. همچنین ممکن است به معنای تغییر به یک ورزش با شدت کمتر یا فعالیت کمتر باشد.

جمع‌بندی

همانطور که بیان کردیم، پارگی مینیسک یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو است. پس با تقویت عضلات زانو و استفاده از زانوبند طبی مناسب، می توانید از آسیب مینیسک جلوگیری کنید. زانو‌بندهای طبی، توسط بسیاری از متخصصان ورزشی و طبی فیزیکی توصیه می‌شوند. برای پیشگیری از پارگی مینیسک و یا آسیب مجدد، به هیچ عنوان بدون گرم کردن به سراغ ورزش های سنگین نروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *