نحوه ی استفاده محصولات ارتوپدی

ویژگی های مهم یک کمربند طبی خوب

ویژگی های کمربند طبی خوب

پیش از این در مقالات متفاوتی به اهمیت استفاده از کمربند طبی خوب برای درمان مشکلات و عارضه های کمر اشاره کرده ایم. در واقع کمربند طبی مهمترین و اصلی ترین راهکار درمانی برای دردهای ناحیه کمر و ستون مهره ها به حساب می آید. یکی از مواردی که هنگام خرید کمربند طبی باید بسیار به آن توجه شود این است که برای هر فرد چه کمربندی با چه ویژگی هایی مناسب است تا بتواند بسته به نیازش بهترین نوع کمربند را انتخاب نماید. برای اینکه یک کمربند را مناسب خطاب کنیم لازم است بعضی ویژگی ها در آن وجود داشته باشد.
با وجود اینکه بعضی از ویژگی ها اهمیت بیشتر و بعضی دیگر کم اهمیت هستند، اما قرار گرفتن آنها در کنار هم یک کمربند طبی خوب را به وجود می اورند. در این مقاله سعی می کنیم به مهمترین ویژگی هایی که موجب میشود یک کمربند طبی مناسب و کاربردی باشد، اشاره کنیم و نکاتی برای خرید بهترین مدل های کمربند طبی ارائه دهیم.

کاربرد کمربند طبی

اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که چه انتظاری از کمربند طبی دارید. در واقع نوع کمربند و جنس آن را نیاز شما تعیین می کند تا بتواند بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان آورد. معمولاً بهترین راهی که بتوان نوع کمربند را انتخاب کرد مراجعه به پزشک و متخصص ارتوپد است تا بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهد. بیشتر مواقع هر چه مشکلات و آسیب های ناحیه کمر شدید تر و گسترده تر باشد، لازم است مدت زمان بیشتری از کمربند طبی استفاده کنید و انواع سخت تری از کمربند را انتخاب نمایید.

میزان سختی کمربند طبی

کمربند طبی با درجه های سختی متفاوتی عرضه می شود تا بتوانند نیازهای افراد گوناگون را برطرف سازند. میزان سختی کمربند معمولاً به سه دسته کمربند های نرم، نیمه سخت و سخت تقسیم می شود. کمربند های سخت معمولاً برای مراقبت های بعد از عمل جراحی و یا افرادی که آسیب جدی به کمر آنها وارد شده، استفاده می شوند. البته با توجه به اینکه کمربند سخت ساپورت بیشتری نسبت به کمربند های دیگر ایجاد می کند، گاهی برای استفاده های معمولی نیز پیشنهاد می شود. کمربند های نیمه سخت و کمربند های نرم برای کاربردهای عمومی تر مورد استفاده قرار می گیرند. هر کس با توجه به نیازی که دارد باید در مورد میزان سختی کمربند تصمیم گیری کند و بهتر است برای این کار از پزشک کمک بگیرد.

میزان سختی کمربند طبی

کیفیت و جنس پارچه کمربند

بعد از اینکه نوع کمربند و درجه سختی آن را انتخاب کردید لازم است هنگام خرید به کیفیت و جنس پارچه استفاده شده در کمربند طبی توجه کنید. در واقع یکی از مهمترین پارامتر هایی که یک کمربند طبی خوب را میسازد، استفاده از پارچه مناسب و با کیفیت است. یک پارچه خوب و مناسب باید بتواند در طول زمان کیفیت خودش را حفظ کند و شل نشود. از آنجایی که پارچه های استفاده شده در کمربند های طبی تا حدودی جنس پلاستیکی دارند، موجب افزایش تعریق افراد می شود و به همین دلیل لازم است هر چند وقت یکبار شسته شود. پس اهمیت زیادی دارد که جنس کمربند به گونه‌ای باشد که در شست و شو ها و استفاده های طولانی مدت آسیب نبیند.

جنس کش ها و چسب های کمربند

در هر کمربند طبی چندین چسب نر و ماده و کش های مختلف استفاده می شود. این مواد باید جنس خوبی داشته باشند تا به مرور زمان کاربرد خودشان را از دست ندهند. اگر چسب ها و یا کش های یک کمربند طبی، خاصیت خودشان را از دست دهند، عملاً کمربند غیر قابل استفاده خواهد شد. به همین دلیل کیفیت این موارد نیز به اندازه کیفیت خود کمربند طبی اهمیت دارد. هنگام خرید سعی کنید به چنین موارد جزئی نیز توجه کنید تا بعد از گذشت مدت زمان کمی از خرید خود پشیمان نشوید.

ویژگی های اضافه کمربند طبی

بعضی از ویژه ویژگیهای از ویژگی های اضافی متفاوتی نسبت به مدل های معمولی دارند. برای مثال بعضی از کمربندهای طبی از آتل های فلزی یا پلاستیکی برای ایجاد ساپورت بیشتر استفاده میکنند. و یا بعضی از مدل های کمربند قابلیت قوزبند را نیز دارند و تا بالای کمر کشیده می شوند که می تواند علاوه بر مشکلات کمر به درمان قوز نیز کمک کند (به این مدل کمربند در اصطلاح قوزبند کمربند گفته می شود). بعضی مدل‌های دیگر کمربند طبی با سیستم نخ و قرقره طراحی شده‌اند که می تواند فشار تولیدی را کنترل نماید و مناسب ترین وضعیت را برای هر شخص ایجاد کند (این مدل کمربند در اصطلاح به کمربند سایبرتک یا قرقره ای شناخته می شود). چنین ویژگی هایی می تواند در کاربرد و قیمت کمربند تاثیر داشته باشند.

کمربند طبی فری سایز

فری سایز بودن کمربند

یکی از مواردی که هنگام خرید ساپورت های ارتوپدی از جمله کمربند طبی باید مورد توجه قرار گیرد، سایز محصول است. حتما سعی کنید از محصولاتی استفاده نمایید که ابعاد آن کاملا مناسب شماست زیرا کوچک یا بزرگ بودن کمربند طبی می تواند کاربرد آن را کاهش دهد. ممکن است بعضی افراد مدتی بعد از خرید کمربند طبی دچار تغییر سایز شوند و کمربند مورد نظر مناسب آنها نباشد. با توجه به همین موضوع پیشنهاد می شود از کمربند طبی فری سایز استفاده کنید که قابلیت تغییر سایز زیادی برای آنها در نظر گرفته شده و می تواند ابعاد و اندازه های مختلفی را پوشش دهد.

نتیجه گیری

هرچند بعضی از ویژگی های انتخاب یک کمربند طبی خوب ، اهمیت کمتری نسبت به موارد دیگر دارد اما توجه به همه این موارد در کنار هم موجب می شود بهترین انتخاب را داشته باشید. هنگام خرید کمربند طبی سعی کنید حتماً با مشورت و پیشنهاد پزشک این کار را انجام دهید. پیش از هر چیز به نیاز خودتان توجه کنید و کمربندی را انتخاب نمایید که بتواند نیاز شما را برآورده کند. توجه به مواردی مثل میزان سختی، کیفیت پارچه، کیفیت چسب ها، کش ها و سایز کمربند می تواند به شما در انتخاب یک کمربند طبی خوب کمک کند.

پر فروش ترین کمربند های طبی

کمربند طبی سخت نئوپرن

1,398,000 تومان
  • فتق دیسک بین مهره ای - کمردرد
  • کشیدگی شدید عضلات و لیگامان ها

کمربند کار

698,000 تومان
  • ارتز پیشگیری کننده از کمردرد جهت انجام کارهای سنگین.

کمربند طبی سخت صادراتی FREE

958,000 تومان
  • فتق دیسک بین مهره ای - کمردرد
  • کشیدگی شدید عضلات و لیگامان ها

کمربند طبی نرم صادراتی FREE

848,000 تومان
  • کمردرد خفیف
  • کشیدگی خفیف عضلات و لیگامان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *