نحوه ی استفاده محصولات ارتوپدی

آموزش نحوه بستن زانوبند + ویدئو

نحوه بستن زانوبند

زانو بزرگترین مفصل بدن به حساب می آید و وظیفه بسیار سنگینی به عهده دارد. در واقع تمام وزن و کنترل تعادل هر شخص تا حد زیادی به عهده زانوی فرد است. به همین دلیل زانو درد یکی از شایع‌ ترین مشکلاتی است که برای افراد به وجود می آید. معمولاً افرادی که وزن بالایی دارند بیشتر در معرض زانو درد و مشکلات مربوط به زانو هستند. علاوه بر وزن زیاد موارد دیگری مثل ورزش های سنگین نیز فشار قابل توجهی به زانو وارد کرده و باعث زانو درد و یا مشکلات دیگر در این ناحیه می‌شوند

کاهش فشار وارد بر زانو یکی از اصلی ترین و مهمترین راه هایی است که می تواند از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کند. به همین دلیل پیشنهاد می شود افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند یا شغل آنها به نحوی است که فشار قابل توجهی به پا و زانو وارد می‌کند، حتماً از زانوبند های طبی استفاده کنند تا این فشار کاهش یابد. افرادی که وزن نسبتا بالایی دارند نیز با استفاده از زانوبند می‌توانند تا حدی فشار وارده به زانو را کاهش داده و از مشکلات این بخش بکاهند. جهت خرید زانوبند اینجا کلیک کنید و از محصولات این دسته دیدن فرمائید.

زانوبند های طبی مدل های بسیار متنوع و گوناگونی دارند که هرکدام به منظور خاصی طراحی و ساخته شده اما هدف همه آنها تا حدود زیادی مشترک و یکسان است. در واقع تمام زانوبند ها به منظور کاهش فشار وارده بر زانو و در نتیجه کاهش درد در این قسمت به کار می روند. بعضی مدل های زانو بند کمی ساختار پیچیده تری داشته و به منظور درمان نیز استفاده می شوند. نحوه استفاده از زانوبند های مختلف تفاوت چندانی با هم ندارند اما با این حال در این مقاله تصمیم داریم به آموزش تصویری استفاده از زانوبند بپردازیم.

نحوه بستن زانوبند چهار فنره

زانوبند های چهار فنره یکی از پرکاربردترین نمونه های زانو بند هستند که علاوه بر کاهش درد، در زمینه ی درمان مشکلات ناحیه زانو نیز بسیار مفیدند. برای بستن زانوبند چهار فنره لازم است ابتدا آن را در محل مناسب قرار داده و چسب های اطراف زانو را سفت کنید. در ادامه ویدیوی آموزش بستن زانوبند چهارفنره را مشاهده می کنید:

نحوه بستن زانوبند چهار فنره فری سایز

نحوه استفاده از زانوبند قابل تنظیم آتل دار

استفاده از آتل در این محصول موجب شده محدودیت بیشتری در حرکت داشته باشد و به همین منظور برای استفاده در موارد درمانی کاربرد بیشتری دارد. اما از طرفی همین آتل باعث شده استفاده از آنها کمی دشوار شود. برای بستن این مدل از زانوبند نیز لازم است آن را در محل مناسب قرار داده و با سفت کردن چسب ها، آن را محکم کنید. در ادامه به شکل ویدیویی نحوه ی بستن زانوبند آتل دار را مشاهده می کنی:

آموزش بستن زانوبند قابل تنظیم کشکک باز

این مدل از زانو بند در قسمت کشکک دارای بخشی برای تنفس است و به همین دلیل با نام کشکک باز شناخته می شود. برای استفاده از این زانوبند لازم است قسمت باز زانوبند را روی کشکک قرار داده و چسب های آن را سفت کنید. در ادامه ویدیو آموزش بستن زانوبند کشکک باز را مشاهده می نمایید:

آموزش بستن زانوبند قابل تنظیم کشکک بسته

گاهی آسیب های زانو به کشکک نیز کشیده می شود و لازم است از کشکک زانو نیز حفاظت شود. به این منظور زانوبند های کشکک بسته تولید شده اند که دارای پوششی در بخش کشکک زانو هستند. برای بستن این مدل قوزبند لازم است قسمت مشخص شده را روی زانو قرار داده و چسب آن را در در پشت زانو سفت کنید. در ادامه ویدیو نحوه بستن زانوبند کشکک بسته را مشاهده می کنید:

نحوه بستن زانو بند مدرج

زانوبندهای مدرج یکی از پیشرفته ترین انواع زانوبند هستند که برای درمان مشکلات حاد مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از زانوبندهای مدرج تا حدودی نسبت به انواع دیگر دشوار تر است. در ادامه به صورت ویدیویی نحوه ی استفاده از این مدل زانوبند را مشاهده می کنید:

نحوه استفاده از پد کشکک زانو

پدهای کشکک زانو به منظور ثابت نگه داشتن کشکک مورد استفاده قرار می گیرند و در مواردی همچون تاندونیت کشکک مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده و بستن پد کشکک زانو بسیار ساده است و طرفا لازم است آن را در محل مناسب سفت کنید. در ادامه ویدیو آموزش بستن پد کشکک زانو را مشاهده می نمایید:

نحوه بستن ارتز بی حرکت کننده زانو

ارتزهای بی حرکت کننده در دو نوع معمولی و بلند تولید می شوند که کاربرد آنها تا حدود زیادی یکسان است. این مدل زانوبند کاملا نقش محدود کننده حرکتی دارد و برای مشکلات شدید در ناحیه ی زانو مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که محدودیت ایجاد شده توسط این مدل بسیار زیاد است، استفاده از آن در طولانی مدت کار دشواری است. در ادامه ویدیو آموزش بستن ارتز بی حرکت کننده زانو را مشاهده می کنیم:

نحوه بستن ارتز بی حرکت کننده زانو بلند

نحوه بستن زانو بند مفصل دار

زانوبندهای مفصل دار به این منظور طراحی شده اند که علاوه بر ایجاد محدودیت کافی، تا حدودی آزادی حرکت هم داشته باشند تا استفاده از آنها آزار دهنده نباشد. به همین دلیل استفاده از آنها به خصوص در طولانی مدت آسان تر است. در ادامه ویدیو آموزش بستن زانوبند مفصل دار را مشاهده می کنید:

نحوه بستن زانوبند طرح آمریکائی

زانوبند چقدر باید تنگ باشد؟

بریس زانو باید محکم باشد بدون اینکه خیلی سفت باشد. نباید درد داشته باشد یا احساس کنید که گردش خون را به پای شما قطع می‌کند. ممکن است احساس عجیبی داشته باشید یا اینکه بریس، زانو را به سمت راست فشار می‌دهد (مخصوصاً در ابتدا)، اما هرگز نباید باعث درد یا بدتر شدن زانو درد شود.

چگونه زانوبند سایز مناسب را پیدا کنیم؟

شما می‌توانید هنگام خرید ساپورت‌های ارتوپدی به جدول یا راهنمای اندازه هر محصول توجه کنید. اکثر زانوبندها به صورت فیری سایز تولید می‌شوند تا همه افراد بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.
برخی از زانوبندهایی که در داروخانه‌ها و به صورت آنلاین به فروش می‌رسند در اندازه‌های مختلف تولید شده‌اند. برای اطمینان از اندازه صحیح، از یک متر برای اندازه‌گیری دور زانوی خود در قسمت مفصل استفاده کنید. سپس نمودار اندازه محصول را بررسی کنید.
زانوی همه افراد کمی متفاوت است. برای اطمینان از اینکه زانوبند شما به درستی بسته می‌شود، می‌توانید روش «دو انگشت» را امتحان کنید.

تست دو انگشت

این تست ساده اندازه‌گیری به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که زانوبند را به درستی بسته‌اید. بستن صحیح زانوبند به این گونه است که نباید شل یا تنگ باشد.
برای بررسی تناسب زانوبند خود این مراحل را دنبال کنید:

 • بریس خود را بگذارید و استرپ‌ها را ببندید.
 • دو انگشت خود را زیر استرپ ببرید.
 • اگر دو انگشت شما نمی‌توانند زیر استرپ قرار بگیرند، ممکن است خیلی سفت باشد. استرپ را کمی شل کنید و آزمایش را تکرار کنید.
 • اگر دو انگشت شما به راحتی زیر استرپ حرکت می‌کند و می‌توانید انگشت سوم را زیر آن قرار دهید، احتمالاً استرپ خیلی شل شده است. آن را کمی سفت کنید و تست را تکرار کنید.
 • تست دو انگشت را برای هر استرپ روی بریس خود تکرار کنید.

وقتی مطمئن شدید که هر زانوبند به درستی نصب شده است، کمی راه بروید و ببینید که زانوبند چه احساسی دارد. اگر به پایین زانوی شما می‌لغزد، خیلی شل است. استرپ‌ها را سفت کنید و دوباره تست دو انگشتی را امتحان کنید.

از کجا بفهمیم زانوبند درست قرار گرفته است؟

بریس زانو در صورت بسته شدن نادرست ممکن است به درستی از زانوی شما حمایت نکند و ممکن است باعث درد اضافی شود. علائم عدم بستن صحیح زانوبند عبارتند از:

 • تغییر رنگ پوست
 • افزایش درد
 • افزایش تورم
 • بی‌حسی یا گزگز

یک بریس شل حمایت کافی برای زانوی شما ایجاد نمی‌کند. اگر بریس به پایین پای شما سر بخورد، خیلی شل است و اگر خیلی به پایین سر بخورد، ممکن است خطر زمین خوردن ایجاد کند.
یک بریس خیلی سفت نیز ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد کند. ممکن است گردش خون در پای شما را قطع کند یا ممکن است اعصاب پای شما را فشار دهد. این می‌تواند منجر به تغییر رنگ، تورم، یا بی‌حسی و سوزن سوزن شدن پای شما شود.

زانوبند را چگونه بشوییم؟

زانوبندها باید طبق دستورالعمل سازنده شسته شوند. دستورالعمل‌های شستشو را باید به صورت دقیق دنبال کنید.
آستین‌های زانو و بریس‌های لولایی نرم را اغلب می‌توان با دست و با مواد شوینده ملایم شست. بعد از شستشو اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند.

بریس‌های لولایی سفت، بریس‌های تخلیه کننده وزن یا آن لودر و بی‌حرکت کننده‌های زانو بلند یا ایموبلیزرها را می‌توان با شستشو با دست و آب سرد و شوینده‌های ملایم پاک کرد. اگر بریس دارای پدهای قابل جابجایی است، با دست و با مواد شوینده ملایم بشویید. اگر زانوبند دارای آتل‌های قابل جدا شدن است، آن‌ها را قبل از شستشو جدا کنید. حتما قبل از خشک شدن در هوا، باقی مانده مواد شوینده را کاملاً از روی زانو بشویید.
قبل از قرار دادن دوباره بریس، اجازه دهید کاملا خشک شود. بریس مرطوب می‌تواند ناراحت کننده باشد و ممکن است باعث تحریک پوست شود.

انواع زانوبند

زانوبند چهار فنره نئوپرن FREE

998,000 تومان
 • آرتریت زانو - اسپرین و استرین خفیف
 • بی ثباتی کشکک - زانوی ضعیف

زانوبند مفصل دار نئوپرن

1,198,000 تومان
 • پس از جراحی زانو - اسپرین لیگامنت کروشییت
 • صدمات و آسیبهای لیگامنت کولترال (جانبی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *