مراقبت و سلامتی

بهترین زانوبند برای افراد مسن کدام است؟ (زانوبند سالمندان)

مناسب ترین زانوبند برای افراد مسن کدام است؟

درد زانو یکی از مشکلات رایج افراد مسن است. زانو یکی از پرکارترین مفاصل بدن بوده و فشار زیادی را در طول زندگی متحمل می‌شود. از این رو اغلب افراد زانودرد در پیری را تجربه می‌کنند. درد زانو دلایل متعددی دارد که از بین آن‌ها می‌توان به آسیب‌های وارد شده به غضروف، عفونت مفصل، آب برداشتن، آسیب به رباط‌ها و … اشاره کرد. استفاده از زانوبند طبی (Knee Brace) برای افراد مسن از سوی بسیاری از متخصصین ارتوپدی به عنوان راهی در کاهش درد زانو معرفی شده است. انتخاب نوع زانوبند باید با توجه به نوع عارضه زانو انجام شود.

انواع زانو بند طبی برای درمان زانودرد در پیری

زانوبندها از نظر کاربرد و ساختارشان به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. آشنایی با انواع زانو بند طبی به شما کمک می‌کند تا در هنگام انتخاب و خرید بهتر عمل کنید. از نظر نوع کاربرد می‌توان زانوبندهای طبی را به موارد زیر تقسیم کرد:

 • زانو بند برای پیشگیری
 • بریس زانو تخصصی برای بیماری‌های مختلف
 • زانوبند برای طول درمان (پس از عمل جراحی و …)
 • زانوبند حمایتی (برای کاهش فشار بر روی زانو و التیام دردها)

زانوبندها در شکل‌های مختلف کشی، چسب‌دار و زانو بند طبی مفصل‌دار تولید می‌شوند. هر کدام از این نمونه های طانوبند به هدف خاصی تولید شده اند و کاربرد مخصوصی دارند. در ادامه دلایل مختلف درد زانو در پیری را بررسی کرده و روش های درمان هر یک را به اختصار بیان نموده ایم.

جلوگیری از زانودرد در پیری به کمک زانو بند طبی

فرا رسیدن پیری با مشکلاتی همراه است که اغلب آن‌ها به دلیل سبک زندگی اشتباه، فشارهای بیش از اندازه و عدم توجه به سلامت بدن ایجاد می‌شوند.

استفاده از زانو بند برای افراد مسن به وفور از سوی متخصصان ارتوپدی توصیه می‌شود. چرا که زانوبندهای طبی به خوبی از زانو حمایت می‌کنند. این زانوبندها از حرکات ناگهانی پا، وارد شدن فشار زیاد به زانو، برخورد ضربه مستقیم به مفصل و … جلوگیری می‌کنند. زانوبندها علاوه بر پیشگیری، در درمان مشکلات زانو نیز بسیار کاربردی هستند. برای پیشگیری از چنین دردهایی، به افراد سالمند توصیه می‌شود نکات زیر را مورد توجه قرار دهند.

به وزن خود توجه کنید

اضافه وزن یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز زانودرد در پیری است. وزن زیاد به کمر و زانو فشار بسیار زیادی وارد می‌کند. اگر اضافه وزن داشته باشید، بدون شک تاکنون در این نواحی دچار درد و خستگی شده‌اید. از این رو بهتر است با پیروی از رژیم غذایی مناسب، ورزش و فعالیت مداوم وزنتان را متعادل نگه دارید.

ورزش و تقویت پا

هر اندازه ماهیچه‌های قوی‌تری در پای خود داشته باشید، فشار کم‌تری به زانو و مچ پایتان وارد می‌شود. با یک متخصص ورزش مشورت کنید و حرکاتی را که به تقویت پایتان کمک می‌کنند به طور منظم انجام دهید.

کفش مناسب بپوشید

پوشیدن کفش‌های نامناسب به ویژه در خانم ها، باعث افزایش زانودرد در دوران پیری می‌شود. لذا توصیه می‌شود حتماً از کفش‌های استاندارد و ارگونومیک استفاده کنید.

زانوبند سالمندان

دلایل ابتلا به زانودرد در پیری

کهولت سن با ضعف بدن همراه بوده و ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده‌ی بدن با کندی انجام می‌شود. از این روست که بی‌توجهی و عدم درمان می‌تواند به وخامت وضعیت زانو بینجامد. ابتلا زانودرد در پیری ممکن است به یکی از دلایلی که در ادامه آورده‌ایم اتفاق بیفتد.

روماتیسم زانو

مفصل زانو ممکن است بر اثر ابتلای فرد به روماتیسم دچار آسیب شود. این بیماری سیستم دفاعی بدن را دچار اختلال کرده و حساسیت و در نهایت خشکی زانو را به همراه دارد. متورم شدن زانو از دیگر نشانه‌های این بیماری‌ست.

آرتروز و زانو بند مناسب آن

نام این بیماری را بدون شک به فراوانی شنیده‌اید. این بیماری نیز از مشکلات رایج زانو به ویژه در دوران پیری است. به ویژه برای افرادی که در طول زندگی فعالیت سنگین و مداومی داشته و به زانوی خود فشار زیادی وارد می‌کنند. آرتروز باعث می‌شود مایع درون مفصل کم شده و این موضوع آغاز تدریجی درد را به همراه دارد. چرا که کاهش مایع درون مفصل باعث ساییدگی استخوان‌ها با فشار بیشتر بر روی هم شده و به غضروف‌ها آسیب وارد می‌کند. این موضوع در دراز مدت سبب درد زانو می‌شود. عموماً برای افرادی با این مشکل، استفاده از زانو بند حمایتی و تخلیه کننده وزن یک راه حل مناسب برای کاهش درد است.

کیست پشت زانو در پیری

از دیگر دلایل مهم زانودرد در پیری می‌توان به کیست پشت زانو اشاره کرد. این مشکل نیز به خارج شدن مایع بین مفصلی مربوط است. خارج شدن این مایع از مفصل و جمع شدن آن در پشت زانو باعث ایجاد کیست می‌شود. این بیماری که با نام کیست بیکر نیز شناخته می‌شود درمان‌های متعددی دارد. اما در اغلب موارد استفاده از زانو بند عملکردی برای افراد مسن و جلوگیری از حرکات ناگهانی پا می‌تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد. در چنین شرایطی با انجام روش‌های مختلفی هم‌چون آب درمانی و تحریک الکتریکی عصب، بیماری قابل درمان است.

زانو بند پارگی رباط

گاهی حرکات ناگهانی، فشار، تصادف و … می‌تواند سبب بروز مشکلاتی در زانو شود. رگ به رگ شدن و یا پارگی رباط باعث می‌شود فرد در پشت زانوی خود درد شدیدی احساس کند. این درد در زمان راه رفتن بسیار بیشتر می‌شود. اما یکی از معضلات مهمی که سالمندان مبتلا به این عارضه با آن مواجهند، ناتوانی در راه رفتن است. چرا که زانو به دلیل وجود درد و ناتوانی در تحمل وزن فرد دچار ناپایداری می‌شود. برای کاهش فشار و ایجاد حمایت در اطراف زانو، استفاده از زانو بند عملکردی برای افراد مسن بسیار مفید خواهد بود. چرا که بریس های عملکردی زانو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از رباط آسیب‌دیده به خوبی حمایت می‌کنند.

منیسک و درد زانو در افراد سالمند

برخی افراد در طول زندگی به دلیل شغل و سبک زندگی‌شان بیش از حد از زانوها استفاده می‌کنند. حرکت مداوم زانو و نشستن در حالت‌هایی که به زانو فشار می‌آورد باعث می‌شود زانو به درستی عمل نکرده و پاره شدن منیسک و شناور شدن تکه‌ای از آن در مفصل باعث ناتوانی در حرکت زانو می‌شود. در این حالت فرد نمی‌تواند زانوی خود را به طور کامل باز یا بسته کند. گاهی ممکن است مفصل زانوی فرد در زاویه‌ای خاص قفل شود. در درمان این بیماری پزشک به شما توصیه خواهد کرد از زانو بند لولا دار (تک لولا و …)، چهار فنر، در اندازه‌های کوتاه، متوسط و یا بلند (با توجه به شدت آسیب) استفاده کنید.

زانو بند برای جابه‌جایی کاسه زانو

سالمندان و افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند، به میزان قابل توجهی در معرض جابجایی کاسه زانو هستند. این مشکل باعث می‌شود فرد در خم و راست کردن پای خود دچار مشکل شود. هم‌چنین اگر به چنین عارضه‌ای مبتلا باشید، در هنگام راه رفتن احساس می‌کنید که کشکک زانویتان جابه‌جا می‌شود. زانو بند طبی حفاظتی یکی از تجهیزات پزشکی‌ست که برای جلوگیری از این حرکت و بیشتر شدن وخامت شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سندروم پاتلا

نرم شدن غضروف به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. این موضوع در استخوان کشکک پا می‌تواند عملکرد زانو را دچار معضل کند. کسانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، درد زیادی را در زمان راه رفتن و دیگر فعالیت‌های بدنی متحمل می‌شوند. ملتهب شدن استخوان داخلی ران از دیگر علائمی‌ست که افراد مبتلا به سندروم پاتلا با آن دست به گریبان هستند.

درمان زانودرد در پیری

زانو بندهای طبی به کمک اجزای مختلفی هم‌چون پد جلوی زانو تا حد قابل توجهی از زانو در برابر ضربه و فشار محافظت می‌کنند. این موضوع سبب درمان تدریجی زانو و کنترل درد می‌شود. راه‌های متعددی برای درمان و جلوگیری از افزایش درد زانو در پیری وجود دارد. از این راه‌ها می‌توانید در کنار استفاده از بریس زانو بهره ببرید.

 • شنا و پیاده‌روی در استخر: شنا ورزشی‌ست که به افراد سالمند کمک می‌کند بدون وارد آمدن فشار به زانو، ماهیچه‌های پای خود را تقویت کنند. هم‌چنین راه رفتن در آب می‌تواند برای این منظور بسیار مفید باشد.
 • دوچرخه‌سواری: در هنگام دوچرخه سواری بیشترین فشار به ماهیچه‌های ران و ساق پا وارد می‌شود و زانو تحت فشار زیاد قرار نمی‌گیرد.
 • استراحت و جلوگیری از فشار: یکی از راه‌های درمان برای اغلب دردهای زانو، استراحت و حمایت از زانوست. برای این منظور می‌توانید در مواقعی که نیاز مبرم به حرکت و انجام فعالیت دارید از زانو بند طبی استفاده کنید تا به زانوی خود استراحت دهید.

زانوبند در دوران پیری

سخن آخر

اگر در دوران پیری به سر می‌برید و یا هنوز میانسال هستید، بهتر است مراقب زانوهای خود باشید. استفاده‌ی درست از زانو، استفاده از ساپورت های طبی استاندارد و مراجعه‌ی به موقع به پزشک مواردی هستند که به شما در اجتناب از تحمل این درد طاقت‌فرسا کمک خواهند کرد.

 

انواع زانوبند

زانوبند چهار فنره نئوپرن FREE

998,000 تومان
 • آرتریت زانو - اسپرین و استرین خفیف
 • بی ثباتی کشکک - زانوی ضعیف

زانوبند مفصل دار نئوپرن

1,198,000 تومان
 • پس از جراحی زانو - اسپرین لیگامنت کروشییت
 • صدمات و آسیبهای لیگامنت کولترال (جانبی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *