نحوه ی استفاده محصولات ارتوپدی

آموزش نحوه بستن قوزبند + ویدئو

نحوه بستن قوزبند

برخی از افراد به دلیل مشکلات مادرزادی ، نحوه ی نشستن و ایستادن های اشتباه و یا حوادثی که در طی زندگی برای آن‌ها رخ می‌دهد با مشکلات ستون فقرات دست و پنجه نرم می‌کنند. یک راه برای درمان انواع انحنای ستون فقرات و افتادگی شانه‌ها استفاده از قوزبند‌ طبی می‌باشد. نحوه بستن قوزبند و استفاده از آن گاهی برای افراد دشوار است و نیاز به آموزش دارد. به همین دلیل در این مقاله به صورا ویدیویی استفاده از قوزبند طبی را نشان داده ایم.

نحوه بستن قوزبند طبی

بستن اکثر قوزبندها کار ساده‌ایست که می‌توانید در چند مرحله انجام دهید. تقریبا تمام قوزبند ها جدا از جنس و مدل به یک شکل مورد استفاده قرار می گیرند و اختلاف قابل توجهی بین آنها دیده نمی شود.

برای بستن صحیح قوزبند ابتدا بند‌های شانه‌ای را بر روی شانه خود قرار دهید.سپس کش یا بند‌های شکمی را دور کمر خود محکم کنید. بندها و بست‌های موجود را تا حد قابل توجهی سفت کنید تا فشار مورد نظر را به کمر شما وارد کند. در قسمت پشت کمر معمولا بند های قوزبند شکل ضربدری خواهند  داشت. در ادامه نحوه ی استفاده از چند مدل قوزبند را به طور کامل در ویدیو های مربوطه مشاده می کنید:

نحوه بستن قوزبند پروانه ای

این نوع از قوزبند‌ها از ساده‌ترین و ارزان‌ترین قوزبند‌های موجود در بازار به شمار می‌آیند. برخی از انواع قوزبند‌های پروانه‌ای به شکل فری سایز طراحی شده‌اند و هر فرد با هر اندامی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. یکی از قابلیت های مهم این قوزبند ها ظرافت آنهاست که موجب می شود در زیر لباس هم قابل استفاده باشند.

قوزبند پروانه ای ساده ترین مول قوزبند محسوب می شود و بستن آن صرفا با دو قسمت چسبی در قسمت مابیت کتف ها انجام می گیرد. در ادامه نحوه بستن قوزبند پروانه ای را مشاهده می کنید:

نحوه بستن قوزبند پلدار نئوپرن

این نوع از قوزبندها در قسمت پشت کمر دارای آتل‌های محکمی هستند که در درمان و بهبود مشکلات افتادگی و گرد شدگی شانه تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت. این نوع از قوزبند از انعطاف پذیری کمی برخوردار می ‌باشند و به همین دلیل برای استفاده های طولانی مدت گزینه ی مناسبی نیست.

قوزبند های پلدار دو قسمت دارند که در مرحله ی اول لازم است قسمت کمربندی این قوزبند ها را بسته و سپس دو بخش بند را از روی شانه ها به پشت کمر برسانید . در ادامه نحوه بستن قوزبند پلدار را مشاهده می کنید:

نحوه بستن قوزبند فری سایز

شاید فردی برای درمان قوز کمر خود به دنبال قوزبندی مناسب با سایز، قد و وزن خود باشد اما قوزبند مناسبی که کارایی درستی برایش داشته باشد را پیدا نکند. در چنین شرایطی می‌توان از قوزبندهای فری سایز استفاده کرد. این دسته از قوزبندها دارای قابلیت تغییر اندازه می‌باشند و اشخاص متفاوت با سایزهای گوناگون می‌توانند از این نوع از قوزبندها استفاده نمایند.

قوزبندهای فری سایز در واقع همان قوزبند های مدل های دیگر هستند که قابلیت تغییر سایز برای آنها در نظر گرفته شده است. در ادامه نحوه بستن قوزبند فری سایز را مشاهده می کنید:

نحوه بستن قوزبند مینی

قوزبند طبی نیز از دیگر محصولات محبوب دسته ی قوزبند محسوب می شود و ویژگی مهم این محصول ابعاد مناسب و قیمت پایین آن است. قوزبند مینی هم تا حدود زیادی مانند قوزبند پروانه ای ساخته شده و استفاده از آن بسیار ساده است. به همین دلیل استفاده از این مدل قوزبند نیز بسیار آسان بوده و صرفا به بستن دو بند محدود می شود. در ادامه نحوه بستن قوزبند مینی را مشاهده می کنید:

نحوه بستن قوزبند کمربند

گاهی مشکلات کمر مثل گودی گمر نیز به قوز اضافه شده و نیاز است علاوه بر قوزبند از کمربند نیز استفاده نمایید. در چنین شرایطی مدل های قوزبند کمربند گزینه های بسیار مناسبی بوده و می توانند هر دو بخش را پوشش دهند. میتوان گفت پیچیده ترین مدل قوزبند همین نمونه های ترکیبی با کمربند هستند که از دو بخش ساخته شده اند. برای بستن این مدل قوزبند ابتدا قسمت کمربند را بسته و سپس بندهای شانه ای را سفت می کنیم. در ادامه نحوه بستن قوزبند کمربند را مشاهده می کنید:

قوزبند طبی را چگونه بشوییم؟

قوزبند طبی و به طور کلی هر یک از بریس‌های ارتوپدی را باید با دست و آب سرد شسته شوند. برای خشک کردن می‌توانید آن را زیر نور خورشید و در فضای باز قرار دهید.

چقدر زمان می‌برد تا قوزبند تاثیر خود را بگذارد؟

برای اینکه قوزبند تاثیر خود را بگذارد، باید حداقل 8 هفته از آن‌ها ادامه دهید. یک قوزبند طبی هنگام استفاده شما را به حالت ایستاده و در وضعیت صحیح نگه می‌دارد، با این حال، ممکن است چند ماه طول بکشد تا علائم معنی داری از بهبود نشان داده شود.

 

انواع قوزبند

قوزبند پروانه‌ای Free

348,000 تومان
  • سندروم راند شولدر ( پشت گرد)
  • ضعف عضلات اسکاپولا (کتف)

قوزبند مینی Free

498,000 تومان
  • پاسچر (وضع ایستادن) ضعیف
  • ضعف عضلات اسکاپولا (کتف)

قوزبند پل دار نئوپرن

1,098,000 تومان
  • سندروم راند شولدر ( پشت گرد)
  • پاسچر ضعیف-ضعف عضلات کتف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *